خانه / اجتماعی / تمرکز فکر، نیاز اساسی جامعەی ما

تمرکز فکر، نیاز اساسی جامعەی ما

تمرکز فکر، نیاز اساسی جامعەی ما

نوشته:بهزاد قادری

بە طور کلی اکثریت مردم به تکمیل تربیت خود به کسب افکار تازه و عادات نوین و وادار ساختن خویش به بکار انداختن نیروها و استعدادهای خود نیازمندند. برای پیشرفت در هر کاری بایستی تمرکز فکر و دقت را یاد گرفت و نگذاشت که این افکار، از هم گسسته و پریشان شوند. این تمرکز را شما می‌توانید خیلی آسان عملی کنید چنانکه علاوه بر هدف ویژه و کنونی خود، هدف یگانه‌ای را که باید مافوق همه‌ی زندگی شما حکمروا باشد، بپذیرید. لزوم بهبودی و اصلاح خودتان را به طور عمیق در ذهن خود استوار سازید و غالباً به آن فکر کنید. از هم‌اکنون دست به کار شوید و بدانید که از اقدام و عمل می‌توان نتیجه گرفت، نه از خواب و خیال. هر نوع تکامل استعدادهای تنی و روانی خودتان برای شما حکم یک سرمایه‌ی تمام‌نشدنی را دارند.

بیشترمان می‌دانیم دروسی که در آموزشگاه و دانشگاه می‌آموزیم ما را برای اشتغال مراتب عالیتری در زندگی کمک می‌کنند و حال آنکه یک قسمت مهم آن‌ها در مغز انباشته شده و هیچگاه مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، اما پرورش و نمو استعدادهایی که مجموعاً شخصیت شما را تشکیل می‌دهند هزار بار مهمتراند، زیرا در هر لحظه زندگی با آن‌ها سروکار دارید.

اگر زندگی را به یک مسافرت تشبیه کنیم، بدون اینکه ببینیم سفری طویلتری در پس آن هست یا نه، همینقدر که ما به وجود خود پی میبریم، عقل و منطق به ما حکم می‌کند که بدون تعویق، وضعیتی اتخاذ کنیم که اضطراب و پریشانی، غم و غصه، محرومیت‌ها و حوادث را از سر راه ما دور کند و برای به پایان رسانیدن مسیری که به ما تحمیل شده است باید زحمت جلب هر نوع کامروائی، هر نوع خوشی و شادی و هر نوع خوشبختی که در اختیار ما هستند را به خود بدهیم.

شاید متوجه شده باشید که در بعضی موارد شما بی‌اندیشه تبعیت از قوائی که از تمایلات درونی شما سرچشمه می‌گیرند نموده و حتیٓ گاهی این قوا از《من》هوشمند شما قویتر بوده و شما نمی‌توانید در مقابل آن‌ها پایداری کنید؛ مثل این است که یک شخصیت دیگری در شما موجود است که در بعضی مواقع دست بالا را گرفته و شما را وادار به کردن کاری می‌کند که برخلاف صلاح شماست.

به وسیله‌ی تلقین به نفس می‌توانید بر دشمن داخلی فائق آیید. لازم است به طور کامل این فکر را در مغز خود جای دهید که شما موفق خواهید شد. شما باید به توفیق خودتان برای رسیدن به مقصود اعتماد داشته باشید؛ شما می‌توانید این اعتماد را در خود ایجاد و تقویت نمایید، با اینکه دائماً پیش خودتان تکرار کنید که به نتیجه خواهید رسید، بدین نحو شما به تلقین‌به‌نفس دانسته‌،‌ متوسل شده‌اید. شاید در آغاز پیشرفت این کار به نظر شما کُند باشد، ولی نباید فراموش کرد که بازرسی شما بر نفستان رو به افزایش می‌رود و به‌تدریج که بعضی از قوای شما از قبیل اراده، قضاوت و اعتماد به نفس، نشو و نما می‌کند، وسایل عمل شما افزونی می‌یابند و در حقیقت پس از مدتی تمرین‌، هیچ چیزی نخواهد توانست که از زیاد شدن ظرفیت‌های تنی، روانی و اخلاقی شما جلوگیری کند.

کسی که در فکر تغییر دادن خود باشد، بە کمک تلقین بە نفس می‌تواند قوائی را کە در نتیجەی ارث ضعیف بوده‌اند افزونی بخشد و این قوا خودبه‌خود بر طبق قانون تکامل به تقویت خود ادامه می‌دهند بی آنکه شما نیازی داشته باشید که کوشش تازه‌ای به کار ببرید. هر شخص باهوشی که منفعل یا منفی باشد، خواهد توانست ظرفیت‌های لازمه را به کار انداخته و یک مرد عمل شود. شما می‌توانید آن طوری که دلتان می‌خواهد بشوید یا به عبارت دیگر خودتان بشوید.

کسی که گاهی اندوهگین، گاهی خوشحال، زمانی کم‌دل، زمانی پردل، هنگامی مردد، هنگام دیگر مصمم، موقعی ناتوان و موقع دیگر پر هیجان باشد، در این دنیا کار مهمی نمی‌تواند انجام دهد و زندگی او فاقد یگانگی است و بدون وحدت، هیچ کار شایان توجهی، انجام‌پذیر نیست؛ به‌علاوه کسی که پایبند انگیزش‌های گوناگون متناوب و متضاد است، هرگز نخواهد توانست رفتار خود را برای منظور معینی با هم وفق دهد. همان‌طوری که اگر شعله‌ی آفتاب را به وسیله‌ی عدسی در نقطه‌ای جمع کنند اثر سوزاننده‌ی آن افزون خواهد شد. شما نیز باید تمام قوای خود را در یک نقطه متمرکز نمایید و این هدف، یگانه بهبود بخشیدن کامل خودتان است؛ باید همه‌ی رفتار و افکار و احساسات شما، شما را به این منظور نزدیک نمایند.

بدین طریق شما نه فقط خودپرستانه به خویشتن کمک کرده‌اید بلکه برای جامعه و اطرافیان خود مفید خواهید بود؛ برای اینکه بتوانید به یاری دیگران بشتابید، باید خودتان نیکبخت و بی‌نیاز از غیر باشید. هرکسی که در پی اصلاح خود باشد، بدون شک جزو کسانی است که برای بهبود نوع بشر در نبردند؛ اصلاح سریع بشریت ثمره‌ی تکامل انفرادی دانسته شده است، پس شمایی که در فکر پرورش خود هستید، شما کمک اساسی به پیشرفت عالم انسانیت می‌نمایید: زیرا شما خودتان یک سلول از پیکر اجتماعی هستید؛ زیرا که شما بهبودی‌ها و اصلاحاتی را که در خود ایجاد کرده‌اید به وسیله‌ی ارث به نسل خود انتقال می‌دهید؛ زیرا شما به وسیله‌ی سرمشق و سرایت با کسانی که دوستی و تناوب نزدیک دارید، این صفات را به آن‌ها هم منتقل خواهید کرد.

بهزاد قادری

Image 2

درباره ی S1

همچنین ببینید

اطلاعیه برگزاری مراسم مردمی کومسای هورامان تخت 

اطلاعیه برگزاری مراسم مردمی کومسای هورامان تخت صباح محمدی،بخشدار هورامان به مریوان خبر: با استعانت …

یک دیدگاه

  1. باسلام
    مطالب مفید بود،به نکات جالب اشاره شد.باتشکر.
    موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *