خانه / اجتماعی / نماینده مریوان و سروآباد در مجلس: وزارت کشور به وظایف خود در بحث ساماندهی مرزز عمل نکرده است/مردم با آرامش و بدون تنش منتظر نتیجه باشند

نماینده مریوان و سروآباد در مجلس: وزارت کشور به وظایف خود در بحث ساماندهی مرزز عمل نکرده است/مردم با آرامش و بدون تنش منتظر نتیجه باشند

نماینده مریوان و سروآباد در مجلس:
وزارت کشور به وظایف خود در بحث ساماندهی مرز عمل نکرده است/مردم با آرامش و بدون تنش منتظر نتیجه باشند


نماینده مردم، مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک در زمینه ساماندهی مرز آنچه که باید انجام دهند را انجام نداده‌اند و این موجب نگرانی مردم مناطق مرزی شده است.

به گزارش مریوان خبر به نقل از خبرگزاری فارس منصور مرادی اظهار کرد: موضوع معابر موقت مرزی و کولبری به عنوان یکی از اصلی‌ترین منابع درآمدی مردم شهرستان‌های مرزی کردستان مطرح است.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: معابر مرزی محل معیشت مردم مرزنشین است اما با توجه به مباحثی که در هیات دولت در زمینه ساماندهی مرزها و با هدف مقابله با قاچاق کالا مطرح شده بود، این معابر تعطیل شده‌اند.

مرادی خاطرنشان کرد: براساس تصمیم هیات دولت، تجمیع مرزهای کولبری در قالب یک معبر داری کد شناسه در هر شهرستان هدف‌گذاری شده است.

وی اذعان داشت: در این معبر کددار کولبری و نه به شکل کنونی، بلکه با ماهیت معابر واردات کالاهای مورد نیاز با داشتن کارت‌های الکترونیکی فعالیت انجام می‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: معابر کولبری شهرستان مریوان در مرز خانم شیخان تجمیع شده، اما متاسفانه تا به امروز این مرز کددار نشده است.

مرادی با بیان اینکه بخشی از زیرساخت‌های این مرز آماده است، اذعان داشت: وزارت کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه دارند که افرادی که با عنوان کولبر فعالیت دارند، دارای کارت‌ الکترونیک فعالیت در این مرزهای کددار شوند.

وی اضافه کرد: رویه قبلی که مردم از طریق معابر کولبری کالاهایی را وارد می‌کردند و به ازای آن مبلغی دریافت می‌کردند قطع شده است.

مرادی تصریح کرد: امروز مردم از این شرایط ناراضی هستند و بنده به عنوان نماینده مردم مناطق مرزی از این نگرانم که با ساماندهی مرزها این شرایط درآمدزایی برای مردم دوباره ایجاد نشود.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت باید هرچه سریع تر نسبت به ساماندهی مرز و ایجاد زمینه درآمد مجدد برای مردم این مناطق  را فراهم کند.

وی افزود: متاسفانه وزارت کشور، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرک در زمینه ساماندهی مرز آنچه که باید انجام دهند را انجام نداده‌اند و این موجب نگرانی مردم مناطق مرزی شده است.

نماینده مردم شهرستان‌های مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی خطاب به مرزنشینان اذعان داشت: مردم باید آرامش خود را حفظ  کنند و مطمئن باشند که نمایندگان آنها در مجلس همیشه در کنار آنها هستیم و موضوع را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

مرادی خاطرنشان کرد: از هیات دولت به ویژه شخص رئیس جمهور و وزاری مربوطه در سطح کلان و استاندار انتظار داریم که این موضوع را به صورت جدی و در اسرع وقت تعیین تکلیف نمایند.

وی با بیان اینکه تغییر رویه در خدمت به مردم از سوی دولت حس ناامیدی را به جامعه تزریق می‌کند، گفت: دولت باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن تصمیمات لازم را در زمینه معابر مرزی اتخاذ کند چرا که این موضوع با معیشت و اقتصاد جمع قابل توجهی از مردم ارتباط دارد.

مرزهای موقت و کولبری استان کردستان هم جزو چهار استان مشمول طرح ساماندهی است که مبادلات مرزی در آنها تعطیل شده است.

دو روز پیش بازاریان بانه‌ای در اعتراض به بستن مرزهای موقت، با بستن مغازه‌های خود و پهن کردن سفره خالی در خیابان اعتصاب کردند و ظهر امروز نیز بازاریان مریوان چنین عملی را تکرار کردند.

Image 2

درباره ی mariwankhabar

همچنین ببینید

اطلاعیه برگزاری مراسم مردمی کومسای هورامان تخت 

اطلاعیه برگزاری مراسم مردمی کومسای هورامان تخت صباح محمدی،بخشدار هورامان به مریوان خبر: با استعانت …

یک دیدگاه

  1. همش دروغ تحویل مردم میدهد نماینده محتر مرزها رو به صورت قبل کولبری بازگشای کنند کانتیر فقط یک عده ثروتمند ازش استفاده میکنند و متاسفانه پول دار های شهر ماهم یک ریال سود برای شهر و مردم ندارند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *