خانه / سیاسی / نوروزستان در گستره جغرافیای جهان

نوروزستان در گستره جغرافیای جهان

 

دکتر حسام ملکی

نوروز، سنتی دیرپا و فرامرزی محسوب می‌شود و تعین دقیق مرزهای جغرافیای آن کاری دشوار است. در فرهنگ و سنن هر قوم و ملتی روزهای وجود داردکه ریشه تاریخی و فرهنگی داشته و جلوه‌ایی از باورهای است که تا مقدسات آنها پیش رفته و هویت فرهنگی و تاریخی آن در جامعه به نمایش گذاشته است. نوروز باستانی به عنوان کهن ترین سنت نزد ایرانیان بوده است، نوروز را می‌توان یک تنوع روحی و یک انبساط روانی که اقوام دوام خویش را در فراز و نشیب تاریخ مدیون این سنت دیرینه و خردمندانه می‌دانند. دامنه جغرافیای حوزه نوروز گسترده است، توسط بالغ بر ۱۱کشور به رسمیت شناخته شده است. دیدگاه‌های متفاوتی در میان کشورها در مورد نوروز گفته شده است؛ مردم آذربایجان، احساس بشر دوستانه و جهان بینی خود را به این جشن مربوط می‌دانند و آن را عید فراوانی و کشت و سرآغاز تندرستی و برکت و وفور می‌دانند. در قزاقستان، معتقدند که نوروز روزی است که خیر و برکت بر زمین فرود می آید. در تاجیکستان، نوروز را به عنوان رمز دوستی و زنده شدن کل موجودات یاد می‌کنند. در ترکمنستان، نوروز را در سال دوبار برگزار می‌کنند و آن را نشانه از آداب و رسوم دیرینه مردم می‌دانند. در پاکستان، نوروز را عالم افروز به معنای روز تازه رسیده می‌دانند که جهان را روشن و درخشان می‌کند. در افغانستان، دیوار پشت بام‌ها را پر از گل سرخ می‌کنند و نوروز را به معنای جشن گل سرخ و شروع دو باره و نو شدن نام می‌برند. نوروز در میان کُردها به عنوان رمز پیروزی؛ پیروز شدن «کاوه آهنگر» بر ضحاک و غلبه بر اهریمن دانسته؛ بر ستیغ کوه‌ها و بالای تپه‌ها آتش روشن می‌کردند و نشانی بر پیروزی می‌دانستند و این جشن را ۹ روز از کوه‌ها گرفته تا مراکز شهر با آهنگ پیروزی در بر می‌گرفته و شب تیره را به روز روشن مبدّل ساخته و آن زمان جشن نوروز با شکوه خاصی برگزار شده است.
در میان دیدگاه‌های متفاوتی که در میان هریک از کشورها، اقوام و ملت‌ها وجود دارد، نوروز نمادی از تفکر نو، شروع اعمال نو، روز نو و اقدامات تازه است. امروزه هدف توجه به نوروز حرکت به سوی صلح و تأکید بر صلح است چرا که نوروز از ارزش‌های مشترک جغرافیای همه انسان‌هاست. نوروز به عنوان یک ارزش مشترکِ زندگی مسالمت آمیز میان انسان‌ها و نوید بخش صلح برای مردم دنیا است.

Image 2

درباره ی mariwankhabar

همچنین ببینید

از سال 87 تاکنون 186 تانکر حامل سوخت در محورهای مواصلاتی کردستان واژگون شده است/جاده‌های کردستان؛ به زیبایی بهشت به ترسناکی جهنم

از سال 87 تاکنون 186 تانکر حامل سوخت در محورهای مواصلاتی کردستان واژگون شده است …

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *